2.6.1 Tryb sterowania silnikiem
0 Sterowanie częstotliwością: wartość zadana zadaje częstotliwość wyjściową (rozdzielczość częstotliwości wyjściowej = 0,01 Hz).
1 Sterowanie prędkością: wartośc zadana steruje prędkością silnika (dokładność ± 0,5%).

2.6.2 Wybór charakterystyki U/f
0 Liniowa: napięcie silnika zmienia się liniowo wraz ze zmianami częstoliwości w obszarze stałego pola od 0Hz do punktu osłabienia pola, w którym napięcie silnika osiąga wartość nominalną. Liniowa charakterystyka U/f powinna być stosowana w aplikacjach tzw. stałomomentowych.
Jeżeli nie ma specjalnych wskazań do stosowania innych opcji, nie należy zmieniać ustawionej fabrycznie liniowej charakterystyki U/f.

1 Kwadratowa: napięcie silnika w funkcji częstotliwości wyjściowej zmienia się zgodnie z kształtem charakterystyki tzw. kwadratowej od 0 Hz do punktu osłabienia pola, w którym napięcie silnika osiąga wartośc nominalną. Silnik pracuje niedomagnesowany poniżej punktu osłabienia pola i wytwarza mniejszy moment obrotowy oraz mniejszy hałas. Kwadratowa charakterystyka U/f może być wykorzystywana w aplikacjach, w których wymagany moment obciążenia jest kwadratową charakterystyką prędkośc, np. w odśrodkowych pompach i wentylatorach.

2 Programowalna charakterystyka U/f:
Charakterystykę U/f można zaprogramować zmieniając współrzędne trzech punktów. Programowalną charakterystykę należy stosować, jeżeli inne ustawienia nie zepwniają wystarczającego momentu obrotowego w funkcji częstoliwości.

3 Liniowa z optymalizacją strumienia:
 Przemiennik częstotliwości dobiera napięcie w sposób zapewniający minimalizację prądu silnika w celu oszczędzania energii, obniżenia poziomu zakłóceń i szumów. Można stosować w aplikacjach z wolnozmieniającym się obciążeniem silnika, np. wentylatory, pompy itp.

2.6.3 Punkt osłabienia pola
Punkt osłabienia pola to częstotliwość wyjściowa, przy której napięcie wyjściowe osiąga wartość ustawioną za pomocą par. 2.6.4.

2.6.4 Napięcie w punkcie osłabienia pola
W zakresie częstotliwości wyjściowych powyżej punktu osłabienia pola napięcie wyjściowe pozostaje na stałym poziomie, ustawionym za pomocą tego parametru. W zakresie częstotliwości poniżej punktu osłabienia pola napięcie wyjściowe zmienia się zgodnie z wybraną charakterystyką U/f. Patrz parametry 2.1.13, 2.6.2, 2.6.5, 2.6.6 i 2.6.7.

Po ustawieniu parametrów 2.1.6 i 2.1.7 (napięcie znamionowe i częstotliwość znamionowa silnika) parametrom 2.6.3 i 2.6.4 zostaną automatycznie nadane odpowiednie nowe wartości. Jeśli potrzebne są inne wartości punktu osłabienia pola i napięcia, należy zmienić te parametry po ustawieniu parametrów 2.1.6 i 2.1.7.

2.6.5 Częstotliwość punktu środkowego charakterystyki U/f
Jeśli za pomocą parametru 2.6.2 została wybrana programowalna charakterystyka U/f, ten parametr definiuje częstotliwość w punkcie środkowym charakterystyki.

2.6.6 Napięcie punktu środkowego charakterystyki U/f
Jeśli za pomocą parametru 2.6.2 została wybrana programowalna charakterystyka U/f, ten parametr definiuje napięcie w punkcie środkowym charakterystyki.

2.6.7 Napięcie wyjściowe przy zerowej częstotliwości charakterystyki U/f
Parametr ten określa wartość napięcia charakterystyki U/f dla częstotliwości wyjściowej równej zeru.

2.6.8 Częstotliwość kluczowania
Można zminimalizować szumy silnika za pomocą wysokiej częstotliwości przełączania tranzystorów przemiennika. Zwiększanie częstotliwości przełączania powoduje zwiększenie mocy strat i w konsekwencji silniejsze nagrzewania przemiennika.
Częstotliwość kluczowania dla przemienników Vacon NXL: 1...16 kHz

2.6.9 Regulator nadnapięciowy
2.6.10 Regulator podnapięciowy
Parametry te umożliwiają wyłączanie regulatorów zbyt niskiego / zbyt wysokiego napięcia. Może to być przydatne, jeżeli napięcie zasilające przemiennik waha się w zakresie większym niż -15% do +10%, a w danym zastosowaniu są tolerowane takie wahania. Regulatory sterują częstotliwością wyjściową przemiennika z uwzględnieniem fluktuacji napięcia zasilającego.
Uwaga: Wyłączenia z powodu za wysokiego/za niskiego napięcia mogą wystąpić, gdy regulatory są wyłączane.
0 Regulator wyłączony
1 Regulator włączony

2.6.11 Automatyczna identyfikacja parametrów silnika
0 Brak działania
1 Identyfikacja z nieruchomym wałem silnika
Po uaktywnieniu identyfikacji przemiennik przeprowadzi automatycznie bieg identyfikacyjny po otrzymaniu komendy Start z aktywnego w danej chwili miejsca sterowania. Komenda Start musi zostać podana w czasie 20 sekund od aktywacji tego parametru, w przeciwnym wypadku identyfikacja nie zostanie wykonana.
Wykonanie identyfikacji poprawia dokładność obliczeń momentu obrotowego oraz poprawia działanie funkcji automatycznego zwiększania momentu obrotowego. Powoduje również poprawę kompensacji poślizgu w trybie sterowania prędkością (dokładniejsza regulacja prędkości).

serwis branżowy falowników marki Vacon | falownik.com | kontakt z nami | websystem | tel. 048 383.01.44 | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl

Warto zobaczyć

falowniki Vacon  Copyright © 2014 www.falownik.com