Drukuj
Sterowanie pompo-wentylatorowe służy do sterowania jednym napędem o regulowanej prędkości i co najwyżej trzema napędami dodatkowymi. Regulator PID przemiennika częstotliwości steruje prędkością napędu o regulowanej prędkości i podaje sygnały sterujące Start i Stop do napędów dodatkowych w celu sterowania przepływem całkowitym całego zestawu. Oprócz standardowych ośmiu grup parametrów dostępna jest grupa parametrów do programowania sterowania wieloma pompami lub wentylatorami.
Zgodnie ze swoją nazwą sterowanie pompowo-wentylatorowe służy do sterowania działaniem pomp i wentylatorów. W aplikacji są stosowane styczniki zewnętrzne do przełączania się między silnikami podłączonymi do przemiennika częstotliwości. Funkcja automatycznej zmiany kolejności pracy umożliwia zmianę kolejności uruchamiania napędów dodatkowych.

4.10.1 Krótki opis funkcji i najważniejszych parametrów PFC
Automatyczne przełączanie się między napędami (funkcja automatycznej zmiany kolejności pracy i blokowanie wybranego napędu, P2.10.4).

Automatyczna zmiana kolejności uruchamiania i zatrzymywania jest uaktywniana i stosowana tylko dla napędów dodatkowych albo do napędów dodatkowych i napędu sterowanego przez przemiennik częstotliwości, w zależności od ustawienia parametru 2.10.4.

Funkcja automatycznej zmiany umożliwia zmianę kolejności uruchamiania i zatrzymywania napędów przez układ sterowania pompy lub wentylatora w żądanych odstępach czasu. Napęd sterowany przez przemiennik częstotliwości może również zostać włączony do sekwencji automatycznej zmiany i blokowania (par. 2.10.4). Funkcja automatycznej zmiany umożliwia wyrównanie czasów pracy silników i zapobieganie utknięciom np. pompy ze względu na zbyt długo trwające przerwy w pracy.

• Zastosuj funkcję automatycznej zmiany parametrem 2.10.4, Automatyczna zmiana.
• Automatyczna zmiana nastąpi, gdy upłynie czas ustawiony za pomocą parametru 2.10.5, Okres automatycznej zmiany, i aktualna wydajność spadnie poniżej poziomu zdefiniowanego parametrem 2.10.7 Limit częstotliwości automatycznej zmiany.
• Pracujące napędy zostaną zatrzymane i ponownie uruchomione zgodnie z nową kolejnością.
• Zewnętrzne styczniki sterowane za pomocą wyjść przekaźnikowych przemiennika częstotliwości dołączają napędy do przemiennika częstotliwości lub do zasilania. Jeśli silnik sterowany przemiennikiem częstotliwości jest włączony do sekwencji automatycznej zmiany, jest on zawsze sterowany przez wyjście przekaźnikowe włączane jako pierwsze. Pozostałe, później włączane przekaźniki sterują napędami dodatkowymi.

Parametr ten służy do uaktywniania wejść blokujących napędy (wartości 3 i 4). Sygnały blokad pochodzą z przełączników poszczególnych silników. Sygnały (funkcje) są podłączone do wejść cyfrowych, które zostały zaprogramowane jako wejścia blokujące za pomocą odpowiednich parametrów. Logika sterowania pompowo-wentylatorowego steruje tylko te silniki, które nie zostały zablokowane.

• Jeśli blokada napędu dodatkowego jest nieaktywna i jest dostępny inny nieużywany napęd dodatkowy, ten ostatni zostanie uruchomiony bez zatrzymywania przemiennika częstotliwości.
• Jeśli blokada napędu regulowanego jest nieaktywna, wszystkie silniki zostaną zatrzymane i ponownie uruchomione zgodnie z nową konfiguracją.
• Jeśli blokada zostanie ponownie uaktywniona w stanie pracy, układ automatyki zatrzyma wszystkie silniki i ponownie je uruchomi zgodnie z nową konfiguracją. Przykład: [P1 -> P3] -> [P2 ZABLOKOWANY] -> [STOP] -> [P1 -> P2 -> P3]

Parametr 2.10.5, Okres automatycznej zmiany
Po upłynięciu czasu określonego za pomocą tego parametru zostanie uruchomiona funkcja automatycznej zmiany, jeśli aktualna wydajność znajduje się poniżej poziomu określonego za pomocą parametrów 2.10.7 (limit częstotliwości automatycznej zmiany) i 2.10.6 (maksymalna liczba pracujących napędów dodatkowych). Jeśli wydajność przekroczy wartość par. 2.10.7, automatyczna zmiana nie nastąpi, zanim wydajność nie spadnie poniżej tego limitu.
• Licznik czasu jest włączany tylko wtedy, jeśli jest aktywna komenda Start/Stop.
• Licznik czasu jest zerowany po przeprowadzeniu automatycznej zmiany lub po usunięciu komendy Start.

Parametry
2.10.6, Maksymalna liczba napędów dodatkowych
2.10.7, Limit częstotliwości automatycznej zmiany

Te parametry określają poziom, poniżej którego musi pozostawać wydajność, aby możliwe było przeprowadzenie automatycznej zmiany kolejności.

Ten poziom jest definiowany w następujący sposób:
• Jeśli liczba pracujących napędów dodatkowych jest mniejsza niż wartość parametru 2.10.6, możliwe jest wykonanie automatycznej zmiany.
• Jeśli liczba pracujących napędów dodatkowych jest równa wartości parametru 2.10.6 i częstotliwość sterowanego napędu jest poniżej wartości parametru 2.10.7, możliwe jest wykonanie automatycznej zmiany.
• Jeśli wartość parametru 2.10.7 wynosi 0,0 Hz, automatyczną zmianę można wykonać tylko w stanie spoczynku (zatrzymanie i uśpienie) bez względu na wartość parametru 2.10.6.

4.10.3 Opis parametrów sterowania pompowo-wentylatorowego

2.10.1 Liczba napędów dodatkowych
Za pomocą tego parametru można określić liczbę używanych napędów dodatkowych. Funkcje sterujące napędami dodatkowymi (parametry 2.10.4-2.10.7) można zaprogramować dla wyjść przekaźnikowych.

2.10.2 Opóźnienie uruchomienia napędów dodatkowych
Częstotliwość napędu sterowanego przez przemiennik częstotliwości musi pozostawać powyżej częstotliwości maksymalnej przez czas określany przez ten parametr przed uruchomieniem napędu dodatkowego. Opóźnienie dotyczy wszystkich napędów dodatkowych. Zapobiega to niepotrzebnym uruchomieniom powodowanym przez chwilowe przekroczenia limitu uruchomienia.

2.10.3 Opóźnienie zatrzymania napędów dodatkowych
Częstotliwość napędu sterowanego przez przemiennik częstotliwości musi pozostawać poniżej częstotliwości minimalnej przez czas określany przez ten parametr przed zatrzymaniem napędu dodatkowego. Opóźnienie dotyczy wszystkich napędów dodatkowych. Zapobiega to niepotrzebnym zatrzymaniom powodowanym przez chwilowy spadek poniżej limitu zatrzymania.

2.10.4 Automatyczna zmiana kolejności pracy
0 = nieużywana
1 = automatyczna zmiana tylko pomp dodatkowych

Napęd sterowany przez przemiennik częstotliwości pozostaje bez zmian. W związku z tym tylko jeden stycznik zasilania jest potrzebny dla napędu dodatkowego.

2 = automatyczna zmiana napędu regulowanego i napędów dodatkowych
Napęd sterowany przez przemiennik częstotliwości jest włączony do automatyki i stycznik jest potrzebny dla każdego napędu w celu podłączenia go do zasilania albo do przemiennika częstotliwości.

3 = automatyczna zmiana i blokady (tylko pompy dodatkowe)
Napęd sterowany przez przemiennik częstotliwości pozostaje bez zmian. W związku z tym tylko jeden stycznik zasilania jest potrzebny dla napędu dodatkowego. Blokady dla wyjść automatycznej zmiany 1, 2, 3 (lub DIE1,2,3) można wybrać za pomocą par. 2.1.17 i 2.1.18.

4 = automatyczna zmiana i blokady (przetwornik częstotliwości i pompy dodatkowe)
Napęd sterowany przez przemiennik częstotliwości jest włączony do automatyki i stycznik jest potrzebny dla każdego napędu w celu podłączenia go do zasilania albo do przemiennika częstotliwości. DIN 1 jest automatycznie blokadą dla wyjścia napędu dodatkowego 1. Blokady dla wyjść automatycznej zmiany 1, 2, 3 (lub DIE1,2,3) można wybrać za pomocą par. 2.1.17 i 2.1.18.

2.10.5 Okres automatycznej zmiany
Po upłynięciu czasu określonego za pomocą tego parametru zostanie uruchomiona funkcja automatycznej zmiany, jeśli wykorzystywana wydajność znajduje się poniżej poziomu określonego za pomocą parametrów 2.10.7 (limit częstotliwości automatycznej zmiany) i 2.10.6 (maksymalna liczba pracujących napędów dodatkowych). Jeśli wydajność przekracza wartość P2.10.7, automatyczna zmiana nie nastąpi, zanim wydajność nie spadnie poniżej tego limitu.

• Licznik czasu jest włączany tylko wtedy, jeśli jest aktywna komenda Start/Stop.
• Licznik czasu jest zerowany po przeprowadzeniu automatycznej zmiany lub po usunięciu komendy Start.

2.10.6 Maksymalna liczba pracujących napędów dodatkowych
2.10.7 Limit częstotliwości automatycznej zmiany
Te parametry określają poziom, poniżej którego musi pozostawać wydajność, aby można było przeprowadzić automatyczną zmianę.

Ten poziom jest definiowany w następujący sposób:
• Jeśli ilość pracujących napędów dodatkowych jest mniejsza niż wartość parametru 2.10.6, można wykonać automatyczną zmianę.
• Jeśli ilość pracujących napędów dodatkowych jest równa wartości parametru 2.10.6 i częstotliwość sterowanego napędu jest poniżej wartości parametru 2.10.7, można wykonać automatyczną zmianę.
• Jeśli wartość parametru 2.10.7 wynosi 0,0 Hz, automatyczną zmianę można wykonać tylko w stanie spoczynku (zatrzymanie i uśpienie) bez względu na wartość parametru 2.10.6.

2.10.8 Częstotliwość startu, napęd dodatkowy 1
Częstotliwość napędu sterowanego przez przemiennik częstotliwości musi przekraczać limit określony za pomocą tych parametrów o 1 Hz przed uruchomieniem napędu dodatkowego. Przekroczenie o 1 Hz zapewnia histerezę pozwalającą uniknąć zbędnych uruchomień i zatrzymań. Patrz również parametry 2.1.1 i 2.1.2.

2.10.9 Częstotliwość zatrzymania, napęd dodatkowy 1
Częstotliwość napędu sterowanego przez przemiennik częstotliwości musi spaść poniżej limitu określonego za pomocą tych parametrów o 1 Hz przed zatrzymaniem napędu dodatkowego. Limit częstotliwości zatrzymania określa również częstotliwość, do której spada częstotliwość napędu sterowanego przez przemiennik częstotliwości po uruchomieniu napędu dodatkowego.

serwis branżowy falowników marki Vacon | falownik.com | kontakt z nami | websystem | tel. 048 383.01.44 | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl